مدیر میانی

واکسن گارداسیل | نکات مهم مربوط به آن

واکسن گارداسیل چیست؟

واکسن گارداسیل به واکسنی گفته می‌شود که بدن انسان را در مقابل ویروس HPV یا همان پاپیلومای انسانی واکسینه می‌کند. تزریق این واکسن جزو سیاست‌های اصلیِ سازمان بهداشت جهانی در مقابله با این ویروس است که می‌تواند موجب سرطان‌های خطرناکی مثل سرطان دهانه‌ی رحم شود.

با توجه به اینکه ویروس HPV به‌شدت مسری است و حتی با تماس ساده‌ی پوستی هم قابل انتقال است، در ایران هم مانند دیگر کشورها، آمار استفاده از این واکسن در سنین جوانی بالا است. برای اینکه به این نتیجه برسید که آیا به این ویروس مبتلا هستید یا خیر، می‌توانید از آزمایش چکاپ کامل استفاده کنید.

 

کاربرد واکسن گارداسیل

اگر چه کار اصلی واکسن گارداسیل، ایمن کردن بدن در برابر ویروس HPV است، اما این واکسن کاربردهای دیگری هم دارد که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد. اما قبل از آن این نکته را هم در نظر داشته باشید که واکسن گارداسیل تشکیل شده از پروتئین‌هایی که در ویروس HPV وجود دارند و هدف آن تقویت سیستم ایمنی بدن در برابر این ویروس‌ها است. با فراهم کردن حمایت ایمنی در برابر این ویروس‌ها، این واکسن از ایجاد بیماری‌های جدی مانند سرطان‌های مختلف پیشگیری می‌کند.

 

۱- پیشگیری از سرطان دهانه‌ی رحم

سرطان دهانه‌ی رحم یکی از انواع سرطان‌هایی است که متأسفانه در بین بانوان رواج زیادی دارد و البته ابتلای به آن به‌طور معمول در دوران بزرگسالی صورت می‌گیرد. ویروس HPV و به‌خصوص نوع 16 و 18 آن، یکی از عوامل مهم در این سرطان هستند. خوشبختانه با تزریق واکسن گارداسیل، امکان ابتلا به این بیماری تا حد زیادی کاهش می‌یابد.

واکسن گارداسیل باعث می‌شود تا سیستم ایمنی بدن در برابر این ویروس تقویت شود و بنابراین در صورت تزریق این واکسن، حتی اگر در معرض این ویروس هم قرار بگیرید، به آن مبتلا نخواهید شد.

۲- پیشگیری از انواع دیگر سرطان در زنان

علاوه بر سرطان دهانه رحم، ویروس‌های HPV می‌توانند منجر به سرطان‌های دیگری مانند سرطان واژن نیز شوند. واکسن گارداسیل با فراهم کردن حمایت ایمنی در برابر این ویروس‌ها، از ایجاد این بیماری‌ها پیشگیری می‌کند.

۳- پیشگیری از زگیل تناسلی با واکسن گارداسیل

مهم‌ترین عاملی که باعث می‌شود تا واکسن گارداسیل را تزریق کنید، پیشگیری از زگیل تناسلی است. زگیل تناسلی یکی از عارضه‌های مهم و قابل مشاهده‌ی ویروس HPV است. این زگیل علاوه بر اینکه ظاهر زشتی را ایجاد می‌کند، همچنین به‌شدت مسری است و در صورتی‌که درمان نشود، می‌تواند در نقاط دیگر بدن هم ایجاد شود.

۴- واکسن گارداسیل برای پیشگیری از سرطان مثانه

برای محافظت در برابر سرطان مثانه، واکسن گارداسیل می‌تواند نقش مهمی ایفا کند. سرطان مثانه اغلب به ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) وابسته نیست، اما برخی از نوع‌های HPV می‌توانند به مشکلات مثانه و تغییرات در این ناحیه منجر شوند.

واکسن گارداسیل عمدتاً بر روی نوع‌های HPV 16 و 18 تأثیر دارد که از نوع‌های مهم این ویروس هستند. این واکسن با فراهم کردن حمایت ایمنی در برابر این نوع‌های HPV، می‌تواند در کاهش خطر ابتلا به عفونت‌ها و مشکلات مثانه کمک کند.

آزمایشگاه دکتر شریفی با استفاده از بالاترین تکنولوژی‌های روز دنیا و کادری مجرب، انواع آزمایش‌های عمومی و تخصصی، از جمله تست غلظت خون و همچنین تست ویروس HPV را در شهر اصفهان انجام می‌دهد. بنابراین اگر شما هم شک دارید که به این ویروس مبتلا شده‌اید یا نه، کافی است این تست را انجام دهید.

 

عوارض واکسن گارداسیل

اگر چه واکسن گارداسیل یکی از مطمئن‌ترین واکسن‌هایی است که تأییدیه‌ی سازمان بهداشت جهانی را هم دارد، اما به هر حال ممکن است عوارضی هم داشته باشد. بنابراین قبل از اینکه نسبت به تزریق این واکسن اقدام کنید، بهتر است در مورد عوارض آن اطلاع داشته باشید:

۱- عوارض موضوعی تزریق واکسن گارداسیل

در برخی موارد، پس از تزریق واکسن گارداسیل ممکن است در ناحیه‌ی تزریق قرمز شدگی سطح پوست ایجاد شود. همچنین دردهای خفیف در همان ناحیه، جزو دیگر عوارض احتمالی این واکسن است. به‌طور معمول عوارض این چنینی نیاز به درمان خاصی ندارد و پس از یک یا نهایتاً دو روز بهبود می‌یابند.

۲- عوارض عمومی واکسن گارداسیل

مانند هر واکسن دیگری، ممکن است پس از تزریق واکسن گارداسیل علائم عمومی مانند خستگی، تب، سردرد و … ایجاد شوند. این علائم معمولاً به مدت کوتاهی ادامه دارند و به طور خودبخود بهبود می‌یابند.

۳- حساسیت به واکسن گارداسیل

در برخی موارد نادر، افراد ممکن است به مواد موجود در واکسن گارداسیل حساسیت داشته باشند. اگر چه این موارد بسیار نادر است، اما در صورتی که پس از تزریق واکسن، علائمی مانند حالت تهوع‌های ادامه‌دار، سرگیجه، تب شدید، افت هوشیاری و … داشتید، سریعاً موارد را به پزشک خود اطلاع دهید تا روند درمانی شما هر چه سریع‌تر آغاز شود.

زمان تزریق واکسن گارداسیل

واکسن گارداسیل معمولاً به صورت سه دوز تزریق می‌شود. دوز اول معمولاً در سن 11 یا 12 سالگی تجویز می‌شود و دوزهای دوم و سوم به ترتیب 6 و 12 ماه پس از دوز اول تزریق می‌شوند. اما این یه این معنی نیست که در صورت تزریق این واکسن در سنین بالاتر، اثربخش نیست.

 

بهترین زمان برای تزریق واکسن گارداسیل

بهترین زمان برای تزریق واکسن گارداسیل قبل از شروع فعالیت‌های جنسی است. این بدان معناست که دختران و پسران باید بین سنین 9 تا 12 سالگی واکسن را دریافت کنند. تزریق این واکسن در سنین پایین‌تر موثرتر است زیرا بدن افراد جوان‌تر نسبت به ویروس HPV حساس‌تر است. علاوه بر این، تزریق واکسن در سنین پایین‌تر احتمال ابتلا به HPV و بیماری‌های مرتبط با آن را در طول زندگی کاهش می‌دهد.

به طور کلی، تزریق واکسن گارداسیل برای افرادی که بین ۹ تا ۴۵ سال سن دارند، اثربخشی دارد. اما بعضی از افراد هم هستند که تزریق این واکسن برای آنها کاملاً واجب است:

  • دختران و پسران قبل از رسیدن به سن جنسی
  • زنان و مردان فعال از نظر جنسی
  • افراد مبتلا به سیستم ایمنی ضعیف
  • افراد مبتلا به زگیل تناسلی
  • افراد مبتلا به سرطان دهانه رحم

این نکته را هم در نظر داشته باشید که مطالعات نشان داده است که برخی از انواع ویروس‌های HPV روی عملکرد آنزیم‌های کبدی هم اثر می‌گذارد. البته این موضوع کاملاً نادر است، اما به هر حال بهتر است این نکته را هم در ذهن داشته باشید.

 

جمع‌بندی

واکسن گارداسیل واکسنی است که برای پیشگیری از ابتلا به ویروس HPV ابداع شده است. با توجه به اینکه این ویروس می‌تواند موجب بیماری‌هایی مثل سرطان دهانه‌ی رحم و … شود و همچنین به‌دلیل اینکه این ویروس به‌شدت مسری است، استفاده از این واکسن به‌شدت توصیه می‌شود. بهترین سن برای تزریق این واکسن، چه برای دختران و چه برای پسران تا قبل از شروع روابط جنسی آنها است. در این مقاله از وب سایت آزمایشگاه دکتر شریفی، نکاتی را که در مورد ویروس HPV، عوارض آن و همچنین این واکسن نیاز داشتید، به شما ارائه کردیم.